Solucan Kabınıza Dair 10 Temel Hata

solucan, gübre, el, eldiven

Solucan Kabınıza Dair 10 Temel Hata
Özellikle yeni başlayanların ve zaman zaman da tecrübeli vermikompost üreticilerinin dahi farkında olmadan yaptığı hatalar nelerdir, bu konuda nelere dikkat etmek gerekir, kısa kısa değinelim.

1. Kompost kabının içinin çok fazla ıslak olması
Solucan kabınızdan ekşimsi/buruk bir koku geliyorsa bunun en temel nedeni kabınızın çok fazla ıslak olmasıdır. Bu durum daha çok eğer ahşap bir kap yerine kauçuk veya plastik bir kap kullanıyorsanız oluşur. Ahşap kaplar yataklama malzemesinin nefes almasına olanak tanır ancak plastik kaplarda bu mümkün olmamakta ve fazla nem kapta solucan birikmektedir. Kapta fazla nem oluşmasının nedeni ise gerek kaba koyduğunuz yataklamanın fazla ıslak olmasından gerekse de solucanlara verdiğiniz yiyeceklerin su içeriklerinin fazla (kavun, karpuz vb.) olmasındandır. Solucan kabınızın içindeki yataklama ve bitmiş kompostunuz sıkılmış bir sünger kıvamında nemli olmalıdır; ne çok kuru ne de sıktığınızda su damlayacak kadar ıslak.. Fazla nem olması durumunda sorunu şöyle çözebilirsiniz: Solucanlarınıza geçici olarak fazla sulu yiyecekleri vermeyi durdurun. Kabınıza bir miktar yeni ve kuru yataklama malzemesi ekleyin ve malzemeyi kaptaki mevcut içeriğin üzerine yayın. Kuru malzeme nemin bir kısmını emecektir. Eğer solucan kabınızın dibinde delikler yoksa kaptaki malzemenin içine bir oyuk açın ve bu oyuğun içini kuru yataklama malzemesiyle doldurun. Bir süre sonra oyuğun içine koyduğunuz kuru yataklama malzemesi dipteki nemi emmeye başlayacaktır. Daha önce eklenen kuru yataklama malzemesi tamamen ıslanmışsa ve hâlâ kapta nem varsa bu durumda sisteme bir miktar daha kuru malzeme ekleyebilirsiniz. Sorun tamamen çözüldükten sonra solucanlarınızı beslemek için su içeriği yüksek yiyecekleri daha dikkatli bir şekilde vermeye özen gösteriniz.

2. Kompost kabının içinin çok fazla kuru olması
Solucanlar ciltleri ile nefes alırlar ve bu nedenle ciltlerinin nefes alabilmek için yeterli neme ihtiyaçları vardır. Eğer kabınızın içi çok fazla kuru ise solucanlar kurumaya ve boğularak ölmeye başlarlar. Solucan kabınızdaki kuruluk, solucangenellikle eğer yataklama malzemesi daha önce ıslatılmadan kaba konmuşsa ve/veya kaba konulan yiyeceklerin su içeriği çok düşükse meydana gelir. Solucan kabınıza kuru yataklama malzemesini sadece yüksek nem problemi yaşıyorsanız ekleyin. Kabınızın içeriğinin fazla kuru olma sorununu şöyle çözebilirsiniz: Solucan kabınıza koyacağınız yataklama malzemesini önceden ıslatıp nemlendirerek kaba ekleyin. Malzemeyi suya daldırıp çıkartın ve hafifçe sıkarak fazla suyunu alın. Yataklama malzemesini geceden su dolu bir kovaya daldırın. Daha sonra bu kovadan alacağınız yataklamanın fazla suyunu sıkılmış bir sünger kıvamına gelinceye kadar sıkarak alın ve solucan kabınıza ekleyin. Eğer solucan kabınıza koyduğunuz ve daha önce ıslatılmış olan yataklama malzemeniz zamanla kuruyorsa ara sıra bir fısfıs ile yataklama malzemesini nemlendirin. Unutmayın, solucan kabınızın dibindeki nem oranı en üst yüzeydeki nem oranına göre daha fazla olacaktır. Eğer kabın aşağılarında nemli yataklamanız varsa her şey yolunda demektir.

Bunu da oku :  Solucan Gübresi Terimler Sözlüğü

3. Solucan kabına eklenen yiyeceklerin yataklama malzemesiyle karıştırılması
Eğer solucan kabınıza ekleyeceğiniz yiyecekleri kaptaki yataklama malzemesiyle karıştırırsanız bir çeşit indoor kompost kabı inşa etmiş olursunuz ve kap içinde yanma olayı başlar, ısı yükselir ve solucanlar doğal olarak bundan hoşlanmaz ve kabın iç çeperlerinde gezinmeye başlarlar. Bu sorunu şöyle çözebilirsiniz: Yapacağınız ilk iş kurtarabileceğiniz kadar solucanı alıp yeni bir kaba eklemek olacaktır. Eski kaptaki yataklama ve yiyecekler zaten birbirine karışmış durumdadır. Eğer bu malzemeyi yavaş yavaş tüketmeyi düşünmüyorsanız doğrudan bir sıcak kompost kabınıza ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ve en güvenli besleme yöntemi, kabın üst kısmında belli bir yere veya açılan bir oyuğa yiyecek koyarak beslemedir. Kabınızdaki yiyecekleri ve yataklama malzemesini asla bir salata gibi karıştırmayın. Solucanlarınız yiyeceklerini zaten kendileri bulabileceklerdir. solucan

4. Solucanların fazla beslenmesi
İdeal koşullar altında solucanların kendi vücut ağırlıkları kadar atık tüketebildiği söylenmektedir. Bu doğru olabilir ancak herkesin gözden kaçırdığı bir nokta var, o da “ideal koşullar altında” ifadesidir. Kırmızı solucanlar obur canlılardır ancak solucan “yiyebilmek” ile “yiyebilecek olmak” aynı şey değildir. Yine unutulan bir başka nokta daha vardır, solucanlar aynı zamanda içinde bulundukları yataklama malzemesini de tüketmektedirler. Eğer solucan gübresi üretiminde yeniyseniz veya yeni bir kapta üretime başlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey beslemeye yavaşça başlamaktır. Solucanlara yiyecek vermeye başlamadan önce yeni ortamlarına alışmaları için bir kaç gün zaman tanıyın. Daha sonra kaba çok az miktarda yiyecek koyup bu yiyeceğin ne kadar zamanda tüketildiğini gözlemleyin. Ardından yavaş yavaş verdiğiniz yiyeceği arttırmaya başlayabilirsiniz. Artık zaman içinde onlara verdiğiniz yiyeceğin ne kadar zamanda tükendiğini kavramaya başlayacaksınız. Solucanlara aşırı yiyecek vermek, yiyeceklerin tüketilmeden kokuşmaya ve çürümeye başlamalarına neden olmakla kalmayacak asidik olan solucan kabınız solucanların kaptan dışarı kaçmalarına neden olacaktır. Burada bahsedilenin solucanları az beslemek olmadığına dikkat edin. Çünkü eğer solucanlarınız yeterli taze yataklama malzemesine sahiplerse açlıktan ölmeleri öyle pek de kolay olmayacaktır. Bir çok insan tatile gittiklerinde solucanlarını yaklaşık 2-3 ay beslemedikleri halde döndüklerinde solucanların hâlâ yaşamaya devam ettiklerini söylemektedir.

Bunu da oku :  Solucan Gübresi ve Faydaları

5. Solucanlara çok fazla ilgi alaka göstermek
Herkes solucanları sever ancak siz tabi ki onları biraz daha fazla sevebilirsiniz. Solucan gübresi üretimine yeni başlayan insanlar bu olgu karşısında biraz fazla duyarlılık gösterirler. Gerek solucanlara bakmak gerekse de diplerde neler olup bittiğine bakmak için solucan kabınızdaki yataklamayı durmadan kurcalamak solucanlarınızı oldukça fazla mutsuz edecektir. Aynen birisinin evinizde ne yaptığınıza bakmak için evinizin çatısı söküp içeriye bakması durumunda duyacağınız rahatsızlık gibi, Solucan kabınızı sadece koşulları kontrol etmek, solucanlara yiyecek vermek ve hasat etmeye hazır olan kabınızı temizlemek için açın. Elbette bir solucan kabı sahibi olmanın eğlenceliği taraflarından birisi de solucanları gözlemlemektir ama bunu mümkün olan en az düzeyde yapmaya özen gösterin.

6. Solucan kabında yeterli hava akışının olmaması
Solucan kabınızı tasarımından veya çok fazla ıslak yataklama malzemesiyle dolu olmasından dolayı sistemde hava akışı sorunu ortaya çıkar. Bu durumda solucan kabınızın sağlığını tehdit eden anaerobik koşulların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Anaerobik bir ortam solucan kabınızın içini ekşi ve kokuşmuş bir hale getirecektir. Bu durumda ne yapmak gerekir: İyi bir havalandırma sistemi olan yeni bir solucan kabına geçiş yapın. Ancak bu aşamada kullanacağınız yataklamanın çok fazla ıslak olmamasına dikkat edin. Yataklama ve bitmiş vermikompostun sıkılmış bir sünger ıslaklığında olması gerekir.

7. Solucanlara verilmesi uygun olmayan yiyecekler
Solucanlar hemen hemen her türlü organik atığı yiyebilmektedirler. Ancak bu demek değildir ki, onlara her türlü yiyeceği verebiliriz. Onlara peynir, süt, yağ, ekmek ve et vermekten sakınınız. Esasen bu gıdalarda çürüyebilen gıdalardır ve solucanlar onları da yiyebilirler ama bu gıdalar çürürken kokuşmaya neden olurlar. Bu hususta solucanla verilme ve verilmemesi gereken yiyecekler listesine göz atmadan yemleme yapmayın.

Bunu da oku :  Vermikültür ve yöntemleri

8. Sorunlar karşısında fazla tepki vermek
Yukarıda bahsi geçen hatalardan bir veya birkaçını yapmış olabilirsiniz. Peki o zaman ne olacak? Bu aşamada yapabileceğiniz en kötü şey duruma aşırı tepki vermektir. Solucanları başarılı bir şekilde yetiştirmenin anahtarı sabır ve ölçülü olmaktan geçer. Bir sorunla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ilk iş sorunu çözmek için yavaşça hareket etmektir. Bir çözüm geliştirdiğiniz zaman bu çözümün başarıya ulaşıp ulaşmayı görmek için bir süre bekleyin. Bu süreç bazen daha uzun süre beklemenizi gerektirebilir, hiç telaş ve acele etmeyin.

9. Pes etmek
Solucan gübresi üretimi yapmaya heveslenen herkes yukarıda anlatılan hatalardan bir veya bir kaçını muhtemelen yapacaktır. Hatta bazen bu hataların bazıları ardarda birkaç kez yapanlar bile olacaktır. Bu aşamada asla pes etmeyin. Solucan gübresi üretmek bahçenize büyük fayda sağlayacak olan eğitsel, rahatlatıcı, ödüllendirici, eğlenceli ve hatta bazen hobi tutkusuna dönüşebilecek bir faaliyettir. Sadece yaptığınız işin keyfini çıkarmaya özen gösterin. solucan solucan

10. Çok fazla para harcadığınızı düşünmek
Solucan gübresi üretmenin en iyi tarafı oldukça ucuza mal olacak bir faaliyet olmasıdır. Fakat bazı insanlar işi abartıp karıştırıcılar, öğütücüler, fantezi solucan kutuları, vb şeylere ilgi duymaya başlayınca iş çığırından çıkabilmektedir. Eğer bol miktarda paranız varsa işinizi kolaylaştırabilecek bu tür aparatlar satın alabilirsiniz fakat bunlar önceden olması gerek-şart şeyler de değildir. Sistemin basit bir mantıkta işlemesi gerektiğine dikkat ediniz. Unutmayın solucanlar milyonlarca yıl bizim alet edevat ve müdahalelerimiz olmaksızın yaşamışlardır. Onlar doğanın en mükemmel buluşlarından biridir. Onlar atıklarımızı tüketip mükemmel bir gübreye dönüştürürler.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 315 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment