Solucan gübresi nerelere ve nasıl satılır?

Solucan gübresi nerelere ve nasıl satılır?

Solucan gübresi nerelere ve nasıl satılır?
Üretilen solucan gübresini kime nasıl satılır sorusu pek çok kişi tarafından sorulan sorudur. Gerek sitemiz, gerek solucan gübresi üreticileri bu sorularla sürekli karşılaşmaktadır. Üretmiş olduğunuz solucan gübresini kolay bir şekilde satmak istiyorsanız ürününüzün bakanlık onayı lisansı olması şart.

İkinci önemli husus üretmiş olduğunuz gübre tonajlı aynı standarda ve kaliteli üretim yapmak.

Bu iki detaya sahipseniz eğer yolunuzu tutmuş demeksinizdir. Gelelim üretime yeni başlayan resmi olmayan belli üretimi ve standart kalitesi olmayan üreticilerimize öncelik yapmanız gereken solucan sayısını arttırmak ve tonajlı üretim kapasitesine çıkmanız gerek. Bu esnada çevrenize numune verip denemeler yaptırmanız gerekiyor ürünü tanıtmanız gerekiyor. Ürettiğiniz gübre kaliteli ise çiftçilerden olumlu sonuç alıcağınıza emin olabilirsiniz. Bu şekilde resmileşene kadar ürettiğiniz gübrelerinizi satabilirsiniz.

– Solucan gübresi kullanım alanları öncelik organik tarım yapan yerlerdir. Bunlar üretmiş olduğunuz gübrenin organik sertifikasını görmek isterler.

– İkinci kullanım alanı seralar buralara ürünü denetip solucan gübresinin farklılığını ortaya çıkarmanız gerek bu sayede seracıları bağlayabilirsiniz.

– Açık arazide ekim yapanlara gitmek tanıtmak şu anki potansiyelde onlara ürün satmak çok zor fiyatlar yüksek gelir.

Toparlamak gerekirse öncelik müşteri; Solucan gübresi satın almak isteyenler; seracılar, fideciler, fidancılar, peyzaj şirketleri, meyve sebze üreticileri ve tabi ki %100 organik üretim yapanlar. Bunlara solucan gübresi satmanın anahtarı ise, kaliteli gübre sunmaktır. Kaliteli solucan gübresi ise kaliteli solucan maması ile elde edilir. Eğer çiftçiye ekonomik fayda sağlayan kaliteli bir ürün sunarsanız sizi asla geri çevirmez.

Bunu da oku :  Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır?

Sektördeki yeni girişimcilerin en önemli sorusu; Solucan gübresi nasıl satılır?
Solucan gübresi üretmeye karar veren girişimciler genel anlamda üretim aşamalarını kavradıktan sonra bu ürünü nasıl pazarlayacaklarını düşünmektedir. Her sektörde olduğu gibi bu işte de üretim, paketleme ve pazarlama faktörleri vardır. Solucan Gübresi Üretimi ve paketleme aşamalarını girişimciler bir şekilde çözmektedir. Sıra pazarlama konusuna gelince haklı olarak zorlanıyorlar. Bize gelen soruların başında; Solucan gübresi nasıl satılır, solucan gübresini kimlere pazarlarım gibi sorular gelmektedir. Elimizden geldiğince girişimcileri doğru yöntemlere yönlendiriyoruz. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

SOLUCAN GÜBRESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
1) Kırmızı Kaliforniya Solucanı sayısını ilk etapta fazla tutmayın. Odaklanmanız gereken konu küçük sermaye ile işe başlamak ve üretim süreçlerini zamana yayarak öğrenmek olmalı. (Yerde, ayaklı kasalarda yada sürekli akış sistemlerinde üretim yapabilirsiniz) Bu süreçte tesisinizi ve yem sürekliliğini çözmüş olursunuz. Büyük sermaye ile işe başlarsanız solucan çoğaltma ile fazla zaman harcamayın, tesisleşme ve şirket kurulum süreçlerini kolaylıkla gerçekleştireceğinizi varsayarsak çok fazla solucan ile (100 bin ? 1 milyon arası) işe başlayabilir ve bir an önce üretime başlayarak pazarlama aşamasına geçebilirsiniz. Bu tamamen sermaye ile alakalı bir durumdur.

Bunu da oku :  Sölom Sıvısı

2) Gelelim pazarlama sürecine; öncelikle pazar araştırması yapmalısınız. Sektörde var olan solucan gübresi üretimi yapan şirketleri inceleyin. Ne tür müşteri yelpazeleri olduğunu ve hangi kanallardan müşteriye ulaştıklarını öğrenin. Örneğin; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Organik Tarım Firmaları sayfasından organik tarımcıları tespit edebilirsiniz. Yada etrafınızda illaki gübre kullananlar vardır. Ürettiğiniz solucan gübrelerinden 1 – 5 kg?lık numune paketler halinde seracılara, fidecilere, fidancılara deneme yapmaları ve kendi reklamınız için numuneler dağıtın.

SOLUCAN GÜBRESİ PAZARLARKEN ÜLKE BAZINDA ÇALIŞIN
Solucan Gübresi pazarına yönelen her girişimcinin ulusal bazda adını duyurması gerekir, bunun için en başta ürünlerini ve girişimini anlatan bir web sitesi olmalıdır. Bizimle çalışan girişimcilere pazarlama sürecinde katkısı olması düşüncesiyle kurumsal bir web sitesi hediye ediyoruz. Bu, girişiminizin kurumsal görünüme kavuşmasını ve Türkiye genelinde müşterilerinizin sizi tercih etmesini sağlar. Sermayenize göre reklam yollarını zorlamalısınız. Artık internet dünyası her işte olduğu gibi bu işte de çok önemlidir. Pazarlama konusunu belki ilk aşamada kendiniz yapsanız da firmanızı büyütmek için kısa sürede bir pazarlamacıya ihtiyacınız olabilir. Her sektörden şirketleri inceleyin pazarlamacısı olmayan bir şirket bulamazsınız. Bu işe başlayıp kısa sürede yarıda bırakan girişimciler yukarıda anlattığım tesisleşme ve pazarlama süreçlerini başaramayan girişimcilerdir. Az sermaye ile başlanabilir evet ama sıfır sermaye ile bu iş olmaz. Son olarak bilgi vermek gerekirse Solucan Gübresi üretiminde Kosgeb Hibe Destek alanların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 391 times, 1 visits today)

Related posts

4 Thoughts to “Solucan gübresi nerelere ve nasıl satılır?

 1. Sami Ç.

  Solucan gübresi ile tanışmam tamamen tesadüfiydi. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bir çiftlikte üretilen solucan gübresini satın aldım. Bahçemde ve çiçek saksılarımda kullanmaya başladıktan sonra bitkilerim adeta canlandı. Solucan gübresi, toprağı zenginleştiriyor ve bitkileri destekleyerek daha sağlıklı bir büyüme sağlıyor. Kesinlikle tavsiye ederim!

 2. Yusuf A.

  Solucan gübresi satın almak için çevrimiçi platformları tercih ettim. İnternet üzerinden birkaç farklı markayı araştırdım ve organik, sertifikalı bir solucan gübresi buldum. Siparişim hızlı bir şekilde geldi ve ürünün etkileri beklediğimden daha çabuk ortaya çıktı. Bitkilerim daha yeşil ve canlı, toprağım ise daha verimli.

 3. Ercan G.

  Solucan gübresi kullanmak, bahçe tutkunları için gerçek bir hazine. Ben de bir bahçe sever olarak solucan gübresinin faydalarını keşfettim. Yerel bir çiftlikten temin ettim ve bitkilerime uyguladım. Şaşırtıcı bir şekilde toprak kalitesinde gözle görülür bir artış oldu. Eğer siz de doğal bir gübre arayışındaysanız, solucan gübresini düşünmelisiniz.

 4. Nazmi Ş.

  Solucan gübresi benim bahçemde gerçek bir değişim yarattı! Bitkilerim daha canlı ve sağlıklı görünüyor. Üstelik, çiçeklerim ve sebzelerim daha bol verim veriyor. İnternet üzerinden solucan gübresi siparişi verdim ve hızlı bir şekilde teslim aldım. Hem doğaya faydalı olmak hem de bahçemde daha organik bir yaklaşım benim için harika oldu!

Leave a Comment