Solucan gübresi SSS

Solucan gübresi hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Solucan gübresi hakkında Sıkça Sorulan Sorular
SORU: Solucan başına düşen yıllık yem ihtiyacı nedir ? Nasıl hesaplanmaktadır? Gübre üretimi veya solucan çoğaltma üzerine uygulama yapıldığında bu tüketimin değişir mi ?
CEVAP: Solucan başına gibi bir belirlemeden çok yeme hızına göre yem ihtiyacı belirleniyor. Kendi kullanımımızdan yola çıkarak 1 000 000 a 6 ayda 20 ton yem kullanıldı.

SORU: Solucanlar ne sıklıkla ve ne kadar beslenmeli?
CEVAP: Solucanların 6-7 cm kadar mama ile beslenmesi uygundur. Göz kararı ile 3-4 parmak kalınlığında mama takviyesi yapılması gerekir. Bu değer 1 metrekare de 10.000 solucan beslenmesi durumunda 4-5 günde bir mama verilmesi anlamına gelmektedir.

SORU: Kurulacak tesis ile alakalı olarak 1 milyon adetlik solucan tesisinin gereksinimleri nelerdir? Bu maliyetin amorti süresi nedir? Sizin uyguladığınız yöntem ile diğer solucan gübresi üretimi yapan işletmelerin uyguladığı yöntem arasındaki farklar nelerdir? Bu noktada amorti süreleri nasıl değişmektedir?
CEVAP: Uygulanan yöntemleri aslında devlet ruhsatlandırma şartları değiştiriyor. Isıl işleme tabi tutulması ve solucanların yerden yüksekte bakılması gibi şartlar maliyeti yükseltebiliyor. Bu uygulamalarda zaman içinde değişiklikler oluyor mesela artık yerden yükselmesi şartı kaldırıldı. Maliyet konusunda ise tamamen işin yapıldığı yer önemli. İş gücü, hammadde, kira gibi unsurların ucuz olduğu şehirlerin seçilmesi gerekir. ( Bizim için Balıkesir hepsini uygun fiyata bulabildiğimiz yer oldu. )

Bunu da oku :  Doğal Gübre -Kompost- Nasıl Yapılır?

Kabaca, 1 000 000 adetlik bir solucan tesisi yaklaşık 100 000 TL ye mal edilip, 1 yıl hiç ürün almadan, ertesi yıl yaklaşık her ay 10 ton ürün alacak şekilde çalıştırılabilir. Burada amorti süresi; solucan satışı, gübrenin satış fiyatı ve pazar oluşturma gibi faktörlere bağlı olduğu için değişkenlik göstermektedir.

SORU: Isı konusunda sizin uyguladığınız sistem ile belirli sıcaklıkta uygulana sistem arasında nasıl bir verimlilik farkı bulunmaktadır? Isının kaç derecede durması gerekmektedir? 0’ın altına indiğinde kayıp oranı ne kadar olmaktadır?
CEVAP: Sıfırın altında 5 dereceden sonra üretim yapılmıyor fakat toprağın sıfırın altında 5 derece olması durumuyla hiç karşılaşmadık şuana kadar bu sebeple kaybımız da hiç olmadı. Asıl verim alınan sıcaklık 15 – 25 derece arasında olmasına rağmen, solucanlar çok dayanaıklı canlılar olduğu için bunun dışındaki sıcaklıklarda da yaşayabilmekteler. Verim kışın azalıyor fakat havalar ısınıp da kışın bırakılan yumurtalar patladığında solucan sayınız yükseliyor ve bu farkın önemi kalmıyor. ( Piyasadaki ısınma ile ilgili haberler kafa karıştırıcı olabiliyor bunu görerek daha iyi anlayabilirsiniz.)

SORU: Solucanların yaş gruplarına göre ayrılması noktasında bildiğiniz bir çalışma var mı? Bu noktada yaş gruplarında boy farkı nasıl olmaktadır? Kaç yıl ömürleri vardır ?
CEVAP: Yaşlara göre değil, kıl solucan,genç ve erişkin olarak ayrılmaktalar. Bir aile olarak düşünmek çok daha doğru olacaktır. Ayırmadan, bir arada yaşamalılar.

Bunu da oku :  Solucan Gübresi Terimler Sözlüğü

SORU: Metrekareye kaç solucan sığmaktadır? Metrekareye düşen solucan miktarının verimliliğe etkisi nedir? En uygun seçenek nedir?
CEVAP: Bu soru daha çok teknede yerden yüksek üretim yapıldığında geçerli aslında. 1 M2’de 30 bin solucan çalışmaya başlayabilir. Solucan sayısı arttıkça sayıyı bölmekte fayda vardır. Çok kalabalık veya çok seyrek olmamalılar. Bulundukları ortam ne kadar ferah ve havadar olursa o kadar rahat hareket ederler.

SORU: Fabrikalaşma yolunda gerekli olan makine teçhizatı nasıl olmalıdır?
CEVAP: Solucan gübresini eleme, kırma makinası ve ısıl işlem makinası minimum gerekli olan makinalardır. Otomasyon isteğe bağlı geliştirilmesi gereken bir alandır. Bunlara paketleme ve raylı taşıyıcı sistem eklenebilir.

SORU: Yurtdışı araştırması yaptınız mı? Oradaki üretim çeşitleri nelerdir?
CEVAP: Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Amerika gibi ülkelerdeki üretim çeşitlerini araştırmaya devam ediyoruz.

SORU: Kırmızı solucan ile mavi solucan arasında nasıl bir üretim / verimlilik farkı bulunmaktadır? Mavi solucan temini ne şekildedir bilginiz var mı?
CEVAP: Bu işle ilgili çok farklı görüşler bulunmaktadır. Mavi, kırmızı gibi 1 .2 .3 .kalite gibi ayrımları duyduk ama çok ilgilenmedik ve inanmadık. Kırmızı solucanın diğer solucanlardan daha fazla enzime sahip olduğunu ve bitkiye çok daha fayda sağlayabilecek gübre üretebildiğini biliyoruz.

Bunu da oku :  Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur?

SORU: Solucan gübresi üretimi için lokasyon seçiminde hangi yol incelenmelidir? Gübre ihtiyacı doğrultusunda mı davranmak gerekir yoksa üretilen gübrenin ihtiyaç noktalarına yakın olması mı?
CEVAP: Aslında hammaddenin çok olduğu yer zaten gübreyi satacağımız uygun yerler oluyor. Bu sebeple mümkün olduğunca iş gücünün ucuz olduğu ve hammaddenin fazla olduğu yerleri tercih etmenizi öneririz. Solucana vereceğiniz yemi büyük şehirlerde bulmak ve taşımak maliyeti yükseltebilir.

(-kaynak : iyigubre .com : 2014 yılında başlayan faaliyetlerimiz Organik Solucan Gübresi üretimi ve satışı, Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia Fetida) satışı, solucan mama satışı ve teknik destek olarak devam etmektedir. Ayrıca her türlü deneysel araştırmalarınız için de yardımda bulunmaktayız.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 15 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Solucan gübresi SSS

  1. metin s.

    Solucan yemini verdikten sonra üzerini ıslatıp düzlemek büyük hatadır. Unutmayalım ki onlar da canlı ve oksijene ihtiyaçları var. Yemi fazlaca ıslatıp bir de üzerini düzeylerek havayla temaslarını kesmeyiniz. Yoksa solucanlar hava alamayıp ölürler. Bu durumda müdahale edip yüzeyi tekrar boşluklu bir hale getirin ki solucanlar hava alabilsin. Denizli

Leave a Comment