TKİ Hümas Nedir?

TKİ Hümas

2011 – TKİ Hümas Nedir?
TKİ Hümas, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından sahip olduğu leonardit rezervleri kullanılarak üretilen hümik ve fulvik asit içeren toprak düzenleyicisi bir üründür. TKİ Hümas uzun süren bilimsel çalışmalar ve deneyler sonucunda geliştirilerek üretilmiştir. Garanti edilen içerik oranı ile toprak yapısını iyileştirir, bitki gelişimini düzenler. Bitki ve ürünlerinde kalite ve verim artışı sağlar.

Ülkemiz tarım topraklarının %94`ü toprakların verimlilik potansiyeli bakımından çok önemli olan organik madde bakımından fakirdir. Toprak organik maddesinin ise aktif kısmı hümik ve fulvik asittir. Bu nedenle topraklarımıza düzenli olarak TKİ Hümas uygulandığı zaman toprak özelliklerinin iyileşmesi ile bitkilerin verimliliği ve kalitesi artar ve erozyonla toprak kayıpları azalır. TKİ Hümas toprakta karşılaşılan birçok sorunu çözüme kavuşturan organik bir üründür.

Leonardit Nedir?
Yüksek oranda hümik asit ve fulvik asit içeren kömür düzeyine ulaşmamış tamamen doğal organik maddelerdir. Leonardit 800-1000 cal ısıl değeri olan atıl durumdaki tam linyitleşmemiş kahverengi kömürdür.

Hümik ve Fulvik Asit Nedir?
Hümik ve fulvik asit organik toprak düzenleyicilerdir. Toprağın pH`ını ayarlar, su tutma kapasitesini artırır, organik yapısını düzenler ve iyi havalanmasını sağlar. Toprağın fiziksel özelliklerini kısa vadede değiştirmez ve kesinlikle hormon değillerdir.

Bunu da oku :  Doğal gübreler

TKİ Hüması Neden Kullanmalısınız?
Ülkemiz topraklarının %94`ü verimlilik potansiyeli bakımından çok önemli olan, organik madde bakımından fakirdir. Toprak organik maddesinin aktif kısmı hümik ve fulvik asittir. Bu nedenle toprağa düzenli olarak TKİ Hümas uygulandığında toprak özelliklerinin iyileşmesi sağlanmakta, bitkilerin verimliliği ve kalitesi artmakta ve erozyonla toprak kayıpları azalmaktadır. TKİ Hümas toprakta karşılaşılan bir çok sorunu çözüme kavuşturan organik bir üründür.

TKİ Hümas ülke tarımı ve ekonomisine katkı sağlamak amacıyla en büyük kamu kuruluşlarımızdan biri olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından üretilmektedir. TKİ Hümas tarla bitkileri, sebzeler, sera bitkileri, süs bitkileri, çim, fide, bağ ve meyve ağaçları olmak üzere bütün bitki türlerinde kullanılan bir üründür. Kullanımı basit etkileri ise son derece olumludur.

S.Ü. Ziraat fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü tarafından yapılan bilimsel çalışmalarda TKİ Hümas`ın topraktaki bir çok sorunu çözerek bitkilerde gelişimi, kaliteyi ve verimi arttırdığı ispatlanmıştır.

Faydaları:
? Topraktaki kümelenmeyi artırıp, toprak yapısını iyileştirir.
? Kaymak tabakası oluşumunu önler.
? Toprak sıkışmasını önler.
? Toprakta su-hava dengesini ve hareketini olumlu yönde etkiler.
? Toprakta suyun tutunmasını ve elverişliliğini arttırır.

? Toprak suyundan bitkilerin daha iyi yararlanmasını sağlar.
? Toprak özelliklerini iyileştirerek ve parçalanmasıyla açığa çıkan bazı organik maddelerin ve aminoasitlerin etkisiyle tohumun çimlenmesini ve kök gelişimini artırır.
? Topraktaki besin elementlerinin bitkilere elverişli halde tutunmasını arttırır.
? Toprakta bitki besin elementlerinin kayıplarını azaltır.
? Toprak çözeltisinin tuzluluğunu azaltarak, bitkilerin tuza tepkilerini arttırır.

Bunu da oku :  Hayvan gübreleri; ağıl, ahır, besi yeri

? Toprak reaksiyonunu (pH) düzenler.
? Topraktaki mikroorganizma faaliyetini arttırır.
? Toprakta bitki besin elementlerinin çözülmesini arttırarak elverişli besin elementi miktarını arttırır.
? Toprakta besin elementleri ile kompleks bileşikler oluşturarak, bu bileşiklerin köklere taşınmasını ve bitkilerce alımını arttırır.
? Topraktaki zararlı tüm organizma, tuz, kireç, karbon vs. parçalar.

? Toprağı bir mikser gibi karıştırır.
? Toprağın yapısını düzeltir.
? Toprağın havalanma özelliğini arttırır. Köklerin daha iyi havalanmasını sağlar.
? Toprağın su tutma kapasitesini arttır.(Toprak kendi ağırlığının 20 katı fazla ağırlıktaki suyu tutabilir hale gelir.)
? Toprağın rengini koyulaştırarak daha fazla güneş ışığının emilmesini sağlar.

? Bitkinin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır.
? Kök oluşumunu ve gelişimini hızlandırır.
? Tohumda çimlenmeyi hızlandırır.
? Bitkinin hayatta kalabilme yeteneğini arttırır.
? Fidelerin daha hızlı ve kuvvetli büyümesini sağlar.

? Bitki metabolizmasını düzenleyerek azot bileşenlerinin birikmesini önler.
? Yararlı toprak mikroorganizmalarının gelişmeleri ve çoğalmaları üzerinde uyarıcı etki yapar. Bunların topraktaki miktarını ve aktivitelerini arttırır.
? Bitkinin soğuğa, sıcağa ve fiziksel etkilere karşı dayanıklılığını arttırır.
? Böcek ve hastalıklara karşı direncini çoğaltır.
? Meyvelerde (üründe) hücre duvarları kalınlığının artmasını sağlar. Böylece, ürünün depolanma süresi ve raf ömrünü uzatır.
? Elde edilen ürün (meyve, sebze, çiçek, dane, kök) daha kaliteli olur. Bunların, dış görünüşlerinin daha göz alıcı ve besin değerlerinin daha yüksek olmasını sağlar.

Bunu da oku :  Kaz Gübresi ve Faydaları


2011 – Türkiye Kömür İşletmeleri uzun zamandır üzerinde çalıştığı organik toprak düzenleyicisi TKİ Hümas Türkiye genelinde yaygın olarak kullanılmaya başladı.

Kullanım Yerleri:
? Tarla ve Bahçe Bitkileri: Arpa, buğday, haşhaş, şeker pancarı, havuç, domates, biber, salatalık, mısır, pamuk, soya, patates, ayçiçeği vb.
? Sebzeler ve Sera Bitkileri: Domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak, karpuz, soğan, kereviz, havuç, marul, lahana, sarımsak, karnabahar vb.
? Süs bitkileri, çim, fide, meyve ağaçları, bağ, zeytin, narenciye, küçük ve iri taneli tohumlar, vb.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]
(Visited 75 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment