Solucan Unu

Solucan Unu

Solucan Unu
Solucan Unu Nedir?
Yeterli miktarda temel aminoasit barındırır. Karides, balıklar, kuşlar, evcil hayvanlar ve tüm hayvanların kullanımı için çok önemli olan kıyaslanabilir yağ asitleri profiline sahiptir. Özellikle de hayvanların büyümesi ve hücre yenilenmesi için önemli olan lisin ve metiyonin kompozisyonu, sistein, fenilanin ve tirosin açısından zengindir. Uzun zincirli yağ asitleri bakımından üstündür. Yeterli mineral içeriğine sahiptir.

Geniş kapsamlı vitamin içeriğini barındırır. Niyasince zengindir. B12 vitamini bakımından sıradışı bir kaynaktır ve değerli bir hayvan yemidir. Linoleik ve linolenik asitler hayvanlar için değerli bir besin içeriğidir ve solucan ununda mevcuttur. Hayvan yemi olarak mükemmel bir temel besin spektrumunu teşkil eden solucanlar düşük yem dönüşüm oranı (FCR) sayesinde çevre dostu bir diyet olmayı başarmaktadırlar.

(FCR – Uzun açılımı Feed Conversion Rate olan, Türkçeye ise Yem Dönüşüm Oranı olarak çevrilen FCR, hayvanlarda bir kilo yem vererek elde edilen canlı ağırlığı gösteren bir değerdir. Bilimsel olarak “verilen yem miktarı / elde edilen canlı ağırlık” şeklinde hesaplanmaktadır. Dünya genelinde FCR olarak bilinen yem dönüşüm oranı kabaca yemin yumurtaya ve ete dönüşüm oranı olarak bilinmektedir. FCR yani yem dönüşüm oranı balıklarda gelişim performansını belirlemede en çok kullanılan belirteçlerden birisidir)

Solucan ununun kolay sindirilebilir hayvan proteini oranı %98’dir. Özellikle enerji üretimi için kullanılabilir olan fosfolipitler ve yağlardan dolayı daha fazla enerji sağlamaktadır. Serbest steroller, özellikle kan gelişiminde ve ovülasyon sırasında tüm hayvanlarda büyüme parametrelerine yardımcı olurlar. Biyo-formdaki mineraller yüksek alım ve büyüme artışına yardımcı olurlar. Doğal vitaminler, hayvanların çoğunda hormonların ve enzimlerin sentezine yardımcı olurlar. Gerekli besinler biyolojik olarak alınabilir formdadır. Çoklu doymamış yağ asitleri hayvanların daha fazla temel yağ asitleri sentezine sahip olmalarına yardım eder.

Neden Solucan Unu Kullanmalı?
Solucan proteini gelişimi hızlandırır, kasları geliştirir, kilo alımını sağlar, protein ve amino asit eksikliğini kapatır, cinsel performansı artırır, iştahı uyarır. Hayvanlar dürtüsel olarak solucan unu içeren besinlerden etkilendikleri için hayvan yemlerini daha da cazip hale getirir. Bu sayede hayvanlar daha iyi beslenir ve yem israfı engellenmiş olur. Bu da demektir ki, solucan unuyla beslenen hayvanlar daha güçlü ve sağlıklı olup, kilo alarak daha mutlu olacaklardır.

Bunu da oku :  Solucan Gübresi Örnek Kullanım Tablosu

Solucan Unu Hangi Alanlarda Kullanılabilir?
✔ Karides, balık, kurbağa ve kabuklu yetiştiriciliği
✔ Süs balıkları yetiştiriciliği
✔ Tavukçuluk ve süs kuşları yetiştiriciliği
✔ Tavşan yetiştiriciliği
✔ At yetiştiriciliği
✔ Sığır, domuz, koyun, keçi yetiştiriciliği
✔ Süt sığırı yetiştiriciliği
✔ Evcil hayvan yetiştiriciliği

Özellikle de, larva sonra ve yavru balıkların beslenmesinde daha da etkili olmaktadır.

Solucan unu hayvan orijinli bir ürün olması itibariyle, kitin ve diğer proteinlerin varlığından dolayı dikkate değer bir lif içeriği kaynağıdır. Yağ asidi bileşimi, yüksek oranda doymamış yağ asitleri (11% C18:3) tarafından belirlenmektedir. Temel aminoasit içeriği, soya küspesinin aminoasit içeriğinden kat kat fazladır (g / 16g N(asparajin): Lys(Lizin): 6,7, M + C(metiyonin+sistein): 4,1, Thr(treonin): 4,5, Trp(triptofan). Faydalı amino asit modeliyle birlikte yüksek UDP içeriğinden dolayı oldukça değerli bir protein takviyesidir. Balık ununa mükemmel bir alternatiftir.

Solucan unu kalsiyum, protein, demir, magnezyum, sodyum ve vitamin B1, B2 ve B3 bakımından oldukça zengindir. Sürüngenler, amfibiler, karidesler, balıklar ve diğer evcil hayvanlar için yem olarak tercih edilebilir.

Solucan unu karidesler için balık ununa mükemmel bir alternatiftir. kanatlı hayvan yemlerinde sınırlı kullanılmalıdır, ancak sazanların diyetinde balık ununun yerine tamamen kullanılabilir. Solucan unu diğer hayvanların yemine katılacak ise veterinerlerin tavsiye ve yönlendirmesi göz önüne alınmalıdır; daha muntazam bir karışım rasyonu elde etmek için öğütülmelidir.

Atların Beslenme ve Islahında Solucan Unu Nasıl Kullanılır?
Bir atın günlük diyetine sadece 3 gram solucan unu konulması durumunda (yetişkin bir atın 400 kg geldiği göz önüne alınacak olursa) yaklaşık olarak 20 gün içinde 20-30 kg kas kütlesi kazanımı olmaktadır.

Solucanları içeren bir yemek diyeti sistematik bir egzersiz ile birlikte uygulanmalıdır.

Etkileri:
✔ İştahı uyarıcıdır.
✔ Hızla kas kütlesini artırır.
✔ Gücünü ve hızını artırır.
✔ Kemikleri ve ayakları daha güçlü ve dirençli hale getirir.
✔ Cinsel performansı artırır.
✔ Güzel ve parlak bir kürke sahip olmasını sağlar.
✔ Zayıf ve hasta hayvanları iyileştirir.
✔ Yemin daha çekici ve tercih edilebilir olmasını sağlayarak, yem israfını önler.
✔ Hayvanların mutlu ve uyanık olmasını sağlar.

Atlarla yapılan deneylerde, zatürre (satlıcan) sonrası balgamın sökülmesini hızlandırdığı ve tamamen sindirilebilir amino asitler sayesinde güçlü bir yapıcı metabilizma (anabolizer) sağladığı tespit edilmiştir. Solucan unu yağ gelişimin önleyerek, kas gelişimi tetiklerken kütlenin daha güçlü ve dirençli olmasını mümkün kılar. Özellikle de binicilik ringindeki zayıf ve güçsüz atların performansını iyileştirilmesinde tavsiye edilir.

Bunu da oku :  Soxulcan Gübresi

Kedi ve Köpekler İçin Solucan Unu
✔ İştahı uyarıcıdır.
✔ Yemin daha çekici ve tercih edilebilir olmasını sağlayarak yem israfını önler.
✔ Kemikleri ve ayakları daha güçlü ve dirençli hale getirir.
✔ Hayvanların mutlu ve uyanık olmasını sağlar.
✔ Güzel ve parlak bir kürke sahip olmasını sağlar.
✔ Yaşlı hayvanlarda hücre yenilenmesini teşvik eder.
✔ Yaşlanmış olan evcil hayvanların yaşam kalitesini iyileştirir.
✔ Zayıf ve güçsüz hayvanların iyileşmesini sağlar.
✔ Özellikle kuvvet, kas gücü ve gelişime ihtiyaç duyan iri ve güçlü Rottweiler, Boxer, Bulldog, çoban köpeği gibi diğer tür köpekler için tavsiye edilir.
✔ Erkek ve dişilerde üreme aktivitesini teşvik ederek şartlandırır ve süt kalitesini arttırır.

Kümes Hayvanları İçin Solucan Unu
Büyümeyi hızlandırır, %35 daha kısa bir sürede kilo alımını sağlar.
Miktarı: Yüksek konsantre bir ürün olduğu gibi, en az miktarda olmalıdır. Orta büyüklükteki hayvanlar (50 kg) üzerinde yapılan araştırmalarda günlük sadece yarım gram solucan unu uygulanmıştır. Yukarıdaki ağırlık için bu miktara dayanarak, bir kümes hayvanının bir gün için sadece birkaç miligrama ihtiyaç duyduğu söylenebilir.

Akuakültür ve Balıkçılık (Balık ve Kabuklu Deniz Hayvanları) İçin Solucan Unu

(Özellikle Dişi, Larva, Geçkin Larva ve Yavru Balık için)
✔ Kannibalizm (yamyamlık) son bulur
✔ Ölümleri önler
✔ İştah için güçlü bir uyarandır
✔ Gıdaları optimize eder
✔ Yemin çok daha çekici olmasını sağlar
✔ Büyümeyi hızlandırır
✔ Kilo alımını sağlar
✔ Üreme fonksiyonlarını uyarır ve arttırır (feromon içermektedir)
✔ Yumurtadan yeni çıkmış yavru balıklarda nakil öncesi ve sonrası stresi hafifletir.
✔ Karlılığı %80’in üzerinde arttırır.

Brezilya’nın birçok eyaletinde sazan, alabalık ve diğer tatlı su balıkları ile yapılan deneylerde solucan ununun güçlü bir yamyamlık önleyici olmasının yanı sıra, dişi hayvanlar ve larvalar için besleme tanklarındaki süreci hızlandırdığı ve boyutlarını yarı zamanda iki katına çıkardığı, tankların daha erken boşalmasını sağladığı için karlılığı arttırdığı ispatlanmıştır.

Bunu da oku :  Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyetleri

Solucan unu, diğer uygulamaların yanı sıra, çeşitli aşamalardaki havuz kültürü için yem üreten yem sanayisinde kullanılan önceden imal edilmiş karışımın bir parçası haline gelmiştir. Solucan unu yem tüketimini optimize eden bir özelliğe sahiptir; bu nedenle büyüme ve yağlanma süreçlerini hızlandıran çekici bir besindir.

Miktarı: Larvalarda %2, geçkin larvalarda ise %3 oranında kullanılması yeterli olmaktadır. Yüksek konsantrasyonlu bir yem olduğu için, en az ölçekte kullanılmalıdır.

Çalışmalar akuakültür yemlemesinde, solucan ununun %36 oranında balık unu yerine geçebileceğini ancak aynı balık büyüme oranının korunduğunu ortaya koymuştur.

Hayvan Yem İçeriği Olarak Solucan Unu
Kullanılabilecek alternatif bir protein kaynaklarından biri de solucan unudur. Solucan unu, kültür balıkları ve diğer hayvanlar için uygun aminoasit profili ve yağ asitleriyle birlikte yüksek kalitede protein içermektedir. Solucan ununun kullanımı neticesinde bu hayvan besinleri kümes hayvanları, memeliler ve balıklarda test edilmiş ve iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Solucan unu yüksek bir protein yapısı, dengeli bir aminoasit ve yağ asitleri profili içeriğine sahiptir. Böylece proteinik kaynak olarak solucan unu balık ununun yerine geçebilecek iyi bir alternatif olmaktadır. Solucanların mükemmel bir olta balığı yemi olduğu göz önüne alındığında, solucan ununun hayvanları etkileyen kemoreseptör (kimyasal algılayıcı) özelliklere sahip olduğu görülür. Solucan ununun birçok özelliği, farklı çeşitlilikteki hayvanlar için yem formüle etmede ham madde olarak kullanılmasını teşvik etmektedir. Bu temel özellikler arasında, balık ve deniz hayvanlarında da bulunan yüksek protein içeriği ve yağ asitleri niteliklerinin yanı sıra büyük bir miktarda doymamış yağ asitleri, linoleik ve linolenik asitler yer almaktadır.

Rio Grande Federal Üniversitesi tarafından yapılan son araştırma, solucan ununun kuru madde olarak sindirilebilirliğinin %70’lerde ve protein sindirilebilirliğinin ise %98’lerde olduğu tespit edilmiştir.
Kaynak: Kaliforniya Üniversitesi, Vietnam Hochiminh Eyalet Üniversitesi, Brezilya Promin, solucangubresi.web.tr

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 61 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment