Solucan Kültür Havuzları

Solucan Kültür Havuzları

Solucan Kültür Havuzları
Kültür havuzlarında yataklık solucan humusu kullanılmasına gerek yoktur.
Ortam sıcaklığı ve solucan adedine bağlı olarak havuzunuz 3 ay içerisinde dolacak ve gübre hasadına uygun duruma gelecektir. Hasat edilecek duruma geldiğinde solucan adedi en kötü 2 ye katladığından dolayı aynı havuzdan yanına ilave ederek solucanları eşit şekilde ayırarak tekrar bakıma devam edebileceksiniz.

Kültür Havuzlarında İklimlendirme;
Üretim sistemlerinizin kapalı alanlar içinde bulunacaklarından dolayı yine de ısıtma ve soğutma yapılması gerekebilir. Kışın ısının dengede tutulabilmesi için kültür havuzun etrafını izolasyon malzemeleri ile sararak veya sistemin yüzeye yakın şekilde monte edeceğiniz ampul ile ısıtma işlemini yapabilirsiniz.

Yazın sistem sıcaklığının artmaması adına ortamın serinletilmesi için aşırı olmayacak şekilde nemlendirme ve ortamı serin tutacak önlemler alınması gerekir.

Kültür Havuzlarında Ürün Hasat Edilmesi;
Solucanların türü itibariyle yüzeydeki 10-15 cm’lik kısımda yaşamaktadır. Bundan dolayı havuzunuz normal şartlarda 3 ay içinde ağzına kadar dolmuş vaziyette olacaktır. Yüzeydeki 10-15 cm lik bölüm sıyırılarak alınabilir veya gözenekli meyve kasalarına benzer kasalara yem vererek solucanların yemin içine göç etmelerinin ardından solucanlar sistemden ayrılabilmektedir. Sonrasında kalan kısım manuel şekilde boşaltılarak gübre dinlenme alanına alınabilir. Ek olarak kültür havuzundan veya sas sistemi veya benzeri sistemlerle çıkan ürün olgunlaşması için minimumda 3 ay kendi halinde suni şekilde ısıtma veya kurutma yapılmadan dinlendirilmesi gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 31 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment