Gübre Serpme Makineleri ve Avantajları

Gübre Serpme Makineleri

Gübre Serpme Makineleri ve Avantajları
Gübre serpme makinesi nedir? Gübre serpme makinelerinin gübrelemede ki yeri nedir? Gübre serpme makinelerinin avantajları nedir? Gübre Makinesi seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Gübre zirai üretim için gerekli temel unsurlardan biridir. Gübreleme ise tarımsal üretimde amaçlanan rekolteye ulaşmak için içerisinde bir veya birkaç çeşit bitki besin maddesi bulunan organik ve inorganik bileşiklerin toprağa veya doğrudan bitkiye verilmesi şeklinde tarif edilebilir.

Çoğunlukla bütün tarım topraklarında her çeşit bitki besin maddesinin az veya çok var olduğu bilinmektedir. Bu nedenle gübrelemede esas toprakta eksik olan bitki besin maddelerinin cins ve miktarını tespit ederek, gübrelemenin zamanında ve olması gerektiği gibi yapılmasını sağlamaktır.

Bu maddeler katı ve sıvı çiftlik gübresi ile ya da kimyasal metotlarla elde edilen mineral gübreler şeklinde toprağa verilmektedir. Mineral gübrelemenin amacı toprağın ve eğer uygulanıyorsa çiftlik gübresinin bitkilere verebileceği besin maddelerini ihtiyaca göre tamamlamaktır.

Gübre serpme makinesi, en fazla imal edilen ve kullanılan gübre dağıtıcılardır. Tek diskli modellerin iş genişliği en fazla 20 m’dir. Çift diskli modeller 36 m’ye kadar çıkabilir.

Bunu da oku :  Gübre Dağıtma Araçları

Disklere gübrenin akışı deponun yapısına bağlı olarak serbest akış şeklindedir. Depo kapasitelerine göre santrifüj dağıtıcılarda askılı, yarı askılı, çekilir ya da kendi yürür olabilirler.

Bu makinelerde yapılan gübre serpme işlemi ile elde edilen enine dağılım bir ağırlık dağılımıdır özellikle karışık gübrelerde bir ideal besin dağılımı elde etmek mümkün olmaz.

Bu nedenle bu makinalarda elde edilen dağılım pnömatik ve mekanik dağıtıcılı makinalar kadar hassas değildir. Ancak son yıllarda bu makinalarda görülen teknolojik iyileştirmeler bu makinalarda önemli kontrollü uygulamaların yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Gübre serpme makinası çift diskli, hidrolik kumandalı, kuyruk milinden hareket alan, asılır tip ve çekilir tip olmak üzere iki tipte üretim yapılan modern bir granül gübreleme makinasıdır.

Gübre serpme makinalarının gübre atılacak tarlaya nakli çok rahat yapılabilmekte, yüksek depo kapasiteli makinalarımız sayesinde küçük tarlalarınıza gübre atmak için ikinci bir traktör götürmeye gerek kalmamaktadır.

Gübre serpme makinaları hidrolik kumandalı olarak imal edilebilmektedir. Hidrolik kumanda sayesinde tarlanın sınır başlarında traktör kabininden gübre akışı kolaylıkla kontrol edilebilir. Yine hidrolik kumanda sayesinde sınır başlarında gübre serpme disklerini tek tek kontrol etmek mümkündür.

Bunu da oku :  Gübre Seperatörleri

Gübre fırlatma mesafesinin uzun olması nedeni ile zamandan, dağılım düzgünlüğünün iyi olması nedeniyle de kullanılacak gübreden tasarruf sağlanır. Traktörün tarla üzerinde fazla dolaşmasını önleyerek toprağın gereksiz yere sıkışması önlenir.


TARIM BİLGİSİ | GÜBRE SERPME MAKİNALARI

Gübre Serpme Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Bir veya birkaç adet gübre serpme makinesi almak istediğinizde bakılması gereken kriterler aslında diğer makinelere göre çok daha sade.
? Gübreleyeceğiniz alanın büyüklüğü,
? Alandaki ağaç ve çalı miktarı,
? Herhangi bir noktada hassas bir gübreleme gerekip gerekmediği,
? Gübreleme için çok ya da az zamanınızın olması dikkat edilmesi gereken kriterlerden. Bu doğrultuda;
? Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve bahçeniz de küçükse ideal olan el tipi kranklı aletlerken,
? Bahçeniz orta veya büyük ölçekteyse Diskli veya Damlamalı gübre serpme makinesi (her ikisi de tekerlekli),
? Orta ya da büyük ölçekte bahçede çok fazla ağaç veya çalı varsa Damlamalı gübre serpme makinesi, geniş ve düzlük bir bahçeyse Diskli gübre serpme makinesi sizin için idealdir.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 85 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Gübre Serpme Makineleri ve Avantajları

  1. gürsel karakaş

    Gübre dağıtıcı için marka tavsiye edecek var mı? Yardımcı olursanız sevinirim. tekirdağ

Leave a Comment