Gübre Seperatörleri

Gübre Seperatörleri

Gübre Seperatörleri
Gübre seperatörleri lif ihtiva eden katı-sıvı karışık malzemelerin mekanik olarak seperasyonu, bir başka deyişle katı ve sıvı fazlarını ayrıştırmak için dizayn edilmiştir. Seperatörler gübre çukurundan pompa yardımı ile tahliye ettiğiniz gübreleri katı ve sıvı olarak ayrıştırmanıza yardımcı olur.
Pompa yardımı ile seperatöre aktarılan gübre %65 – %75 arası nem oranı ile katı gübre seperatörden çıkar, nem oranı düşük katı fraksiyon, askıda katı madde oranı düşük sıvı fraksiyon elde eder.

Buradan çıkan katı gübreyi yığın tekniği ile istiflenir. Çıkan sıvı gübreyi tekrar sıvı gübre çukurunuza tahliye ederek, belli bir süre dinlendirdikten sonra araziye serpilir.

Gübre Karıştırıcısı
Seperasyon için gübrenin homojen olarak karıştırılması zorunluluktur. Karıştırıcı, havuzda toplanan ham gübrenin homojen biçimde karıştırılması için tasarlanmıştır. Seperasyon verimliliği açısından gübrenin homojen olarak karıştırılması olmazsa olmazdır.

Gübre çukurunda, gübre daima dibe çöker, gübrenin çukurda homojen bir şekilde karışması ve gübrenin çukurdan kolay aktarılması için etkili bir makinedir, karıştırıcının monte edildiği platform (kaide) gübre çukurunuzun derinliğine ve ölçülerine göre üretilerek dağlıç tip çalışmasını sağlar. Eğer gübre çukurunuzda karıştırıcı kullanmıyorsanız gübreyi çukurdan homojen bir şekilde çekemezsiniz pompa görevi gören makineniz tıkanır buda size, zaman ve para kaybettirir.

Bunu da oku :  Gübre Dağıtma Araçları

Gübre Katı Pompası
Homojen bir şekilde karışmış olan gübreyi gübre çukurunuzdan istenilen bir noktaya tahliye etmenizi sağlar, gübre pompası gübre çukurları gibi zor ve ağır şartlarda çalışabilmesi için tasarlanmış pompalardır. Pompanın monte edildiği platform (kaide) gübre çukurunuzun derinliğine ve ölçülerine göre üretilerek dağlıç tip çalışmasını sağlar.

Seperatör Kaidesi
Çiftliklerde gübre çukurundan pompa yardımı ile seperatöre aktarılan gübrenin katı gübre olarak seperatörden boşaltılması sırasında kolay yığınlama işlemi yapılması veya direk römorka boşaltılarak kolay tahliyesinin sağlanması amacı ile örümcek ayaklı seperatör kaidesi kullanılmaktadır.

Geleneksel gübre işleme sistemleri vakit almakta ve fazla işçişik gerekmektedir. Mix seperatörü; karıştırılmış olan gübrenin sıvı ve katı bileşenlerini mekanik sıkıştırma yöntemiyle ayrıştırmak amacıyla üretilmiştir. Karıştırılmış olan gübreyi pompa vasıtası ile seperatöre aktarır. Seperatörde gübre suyu ve katısı ayrılır. Kapasitesi gübrenin durumuna göre değişir. Sıvı gübreyi istediğiniz oranda nem miktarına kavuşturur.

Seperatör kulesi; gübre çukurundan karıştırılmış olan gübreyi pompa yardımı ile seperatör kulesine gönderilmek suretiyle, burada katısı ve sıvısını ayrıştırdıktan sonra römorklara tahliye işlemini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır

Bunu da oku :  Solucan Gübresi Hasat Makineleri

Gübre seperatörü, gübre havuzu karıştırıcısı, gübre pompası, kontrol paneli ve çelik platform ile çalışır vaziyette bütün bir sistem olarak tecrübeli bir ekip tarafından kurulup teslim edilmektedir.

Avantajları
– Gübre çukurundan çıkarılan gübrenin ayrıştırılmasından sonra kolayca yüklemenin yapılmasını sağlar.
– Seperatörü dış etmenlerden korur.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 654 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Gübre Seperatörleri

  1. aydın

    arkadaşlar, mama olarak vereceğimiz seperator gubre beklerken bazı yerlerı kuruyor.
    Bunları bu şekilde verdiğimiz zaman bir şey olurmu gubre kalitesini etkiler mi?

Leave a Comment