Gübre Şerbeti

Gübre Şerbeti

Gübre Şerbeti
Gübre Şerbeti Nedir? Gübre Şerbetinin Farkı ve Önemi Nedir? Gübre Şerbeti Nasıl Yapılır? Gübrenin Niteliği Nasıl Olmalıdır? Suya Karıştırma Oranları Nasıl Olmalıdır? Su Gübre Karışımını Bekletme Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bu yazımda doğal gübrelerden gübre şerbetinin nasıl hazırlanacağına dair önemli püf noktalarını açıkladım.

Gübre Şerbeti Nedir?
Doğal gübrelerin bir müddet suda bekletilmesiyle oluşturulan sıvıya gübre şerbeti denir. Tarımda kullanılan her çeşit doğal gübreden şerbet yapılabilir.

Gübre Şerbetinin Farkı ve Önemi Nedir?
Doğal gübreyi bitkilere yılda bir veya iki defa verirsiniz. Zamanla suyun ve faydalı mikroorganizmaların etkisiyle içindeki faydalı elementler toprakta çözülür kökler onları alır bitkiler beslenir. Gübre şerbeti ise çok daha çabuk etki eder. Yılda bir iki defa kuru gübre yerine bitkinin gelişim sürecine göre birkaç hafta ara ile gübre şerbeti vermek tekrarlanırsa normal gübrelemeye göre çok daha büyük etkisi olur.

Suni gübrelerde ve yapay bitki besinlerinde bitkilerin ihtiyaç duydukları maddeler tam olarak mevcut değildir. Doğal gübrelerde her şey mevcut olduğu gibi bitkilerin en büyük yardımcısı faydalı mikroorganizmalar bile bulunur.

Ahır gübresinin toprağa verilmesi sonucu toprağın su tutma kapasitesi artar, geçirgenliği olumlu yönde etkilenir. Böylece ahır gübresi, suyun toprak yüzeyinden bağımsızca akmasına buharlaşmasına ve tarıma elverişli toprakları taşıyıp götürmesine engel olur . Gübreleme ile toprağın tarlada tutulması erozyon tehlikesine karşı tedbir olarak düşünülmelidir.

Ahır gübrelerinin uygulandığı topraklar daha kolay tava gelir ve işlenmesi kolaylaşır. İnce yapılı kumlu toprakların parça bağlılığını gevşetir, hava boşluklarını artırır ve toprağa bitki gelişimi için uygun bir yapı kazandırır.

Bunu da oku :  At gübresi ve faydaları

Gübre Şerbeti Nasıl Yapılır?
Sadece su ile karıştırılıyor diye düşünmeyin birkaç önemli aşaması var. Bütün bunlara dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bitkileriniz fayda değil zarar görebilir.

Gübrenin Niteliği Nasıl Olmalıdır?
Doğal gübrelerden yapacağınız gübre şerbetinde eski veya diğer tabirle yanmış; gübre kullanmalısınız. Yanmış veya eski demekle kastedilen şey şudur: Çürümesi, kokuşması, küflenmesi, fermantasyonu olmuş bitmiş demektir. Yanmış gübre pis kokmaz. Macun gibi olmaz. Taze gübrelerin yeterince eskimiş, yanmış olmaları için duruma göre en az 6 ay bekletilmiş olmaları gerekir (bu bekletilme ise basit bir iş değil). Aşağıdaki tariflerde taze gübreler kullanılmaz, eski yanmış gübreler kesinlikle şart, buna dikkat edin.

Kullanılacak Suyun Niteliği Nasıl Olmalıdır?
En az iki gün dinlendirilmiş, kloru uçmuş tortusu dibe çökmüş su kullanmalısınız. Havuzlarda bekletilen pis suda bakteriler oksijeni tüketmiştir bunlar iyi değil. Oksijenli su gerekiyor ki gübredeki faydalı mikroorganizmalar faaliyete geçsin. Gübreyle karıştırmadan önce suyu çırpın, dövün, çalkalayın ki oksijen oranı artsın.

Suya Karıştırma Oranları Nasıl Olmalıdır?
Sığır gübresi: 1/3..
Solucan gübresi: 1/4..
Koyun, keçi gübresi: 1/5..
Güvercin, tavuk gübresi: 1/10..

Güvercin, tavuk vb. kuş gübreleri çok kuvvetlidir ama ne yazık ki bazı bitkilere zararlı olabilir çünkü bunlarda sıvı ve katı dışkı karışık oluyor ? kurusa bile bir şey değişmez. Tuzlu topraklara uyum sağlayamayan bitkilerde kuş gübreleri kullanılmamalı. Bu arada, tuz sadece bildiğimiz yemeklik NaCl tuzu değildir. Daha başka kimyevi maddelere de tuz deniyor.

Su Gübre Karışımını Bekletme Süresi Ne Kadar Olmalıdır?
En az 6 saat, en fazla 24 saat, eğer hava fazlaca serin gidiyorsa 2 gün bekletilmeli. Eğer akvaryum hava motorunuz varsa onunla suya hava vermek çok faydalı olur (kısa süreli bekletmelerde pek gerekmez).

Bunu da oku :  Ahır Gübresi

Daha fazla bekletmek?
Bir iki hafta, üç hafta bekletin tavsiyelerine katılmıyorum. Belki lahanalar için uygun olabilir. Benim tarifim geneldir. Fazla bekletilirse gübre şerbetinde azot oranı fazlaca yükselir, bu da birçok bitki türlerinin dengelerini bozar. İyi değil. Kof gelişmeyi ve dolayısıyla hastalıklanma riskini fazlaca arttırır. Tavsiye etmem. Siz yine de uzun süreli bekleterek azot oranının fazlaca yükselmesini istiyorsanız şuna dikkat edin: Bir akvaryum hava motoru ile suya hava sağlamak bunda kesinlikle şarttır. Zira su günlerce haftalarca oksijensiz kalırsa gübre şerbetiniz şerbet değil, zehir olur: Farklı bakteriler oluşup gübre şerbetinin kökleri zehirleyip çürütmesini sağlarlar.

Bekletme süresinin sonunda:
Gübre şerbetini un eleği gibi çok ince bir elekten geçirin. Sonra elekten geçmiş koyu şerbeti aynı ölçüde su ile karıştırın.

Elekten geçirilmiş ve ayrıca sulandırılmış gübre şerbetinin kullanımı
Bununla bahçenizdeki ya da saksılarınızdaki bitkileri sulayın. Sulama esnasında tortusu dibe çökmesin: Arada çalkalayarak karıştırarak sulama yapın. Yapraklara da püskürtebilirsiniz faydası olur. Artanını saklamayın, daha doğrusu artma olmasın. Hepsini birkaç saat içinde bitirmelisiniz.

Gübre Şerbeti İle Sulama Zamanı ve Sıklığı Nedir?
Sabah erken saatte veya akşam güneş batmasına yakın zamanda yapmalısınız. Kupkuru toprakta zararlı olabilir. Eğer toprak çok fazla kurumuşsa bitkilerinizi akşamdan sulayın, sabahleyin gübre şerbeti ile ayrıca sulayın. Sıklığına gelince: Bitkilerin yaşam döngüsüne göre değişir. Şerbetin temiz su ile karıştırılma oranına göre de değişir. Yukarda dediğim gibi şerbeti temiz su ile bire bir oranında karıştırmışsanız ayda 1 defa.. Eğer temiz suyu iki misli fazla tutarak karıştırmışsanız 15 günde 1 defa yeterlidir. Sebze olarak yenen bitkilerde ürün toplamaya 1,5 – 2 ay kalıncaya dek gübre şerbetine ayda veya 15 günde bir devam edebilirsiniz. Güllerde ve tüm bahçe süs bitkilerinden yaz ortasına kadar.. Lale ve benzeri sadece baharlık soğanlı bitkilerde çiçek açtıkları zaman bir defa, duruma göre eğer yapraklar hiç bozulmamışsa 15 gün veya 1 ay sonra son bir kez tekrarlanabilir. Yaz ortasında bir defa çiçek açan zambaklara, ilkbahar ortasında 1 defa, çiçek açtıkları zaman 1 defa verin. Çiçek açtıktan sonra ise bir veya iki defa uygun aralıklarla tekrar edebilirsiniz. Amarillis ve klivya gibi çok değerli bitkilerin çabuk büyümesini istediğiniz yavrularına ilkbahar ortasında başlayıp sonbahar girmeden önceye kadar ayda bir devam edilebilir.

Bunu da oku :  Göztaşı, Bordo Bulamacı

Gübre şerbetini bir defa hazırlayıp şişelerde saklayarak sonra zaman zaman kullansak?
Olmaz.. Gübre şerbetini sonraki günlere bekletmeyin. Hazırladığınız şerbetin tamamını o gün bitirmek zorundasınız. Artanını başka yerlere dökün. Tekrar ihtiyaç olduğunda yenisini yapacaksınız.

Elekten Geçmeyen Posayı ne Yapacağız?
Geri kalan posayı atmayın bahçenize yayın, serpin, gömün… Eğer organik gübre veya basit kompost yapıyorsanız ona ekleyin büyük faydası olur. (azbitki.com – Erdal Yüksel)

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 31 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment