Santrifüj (Fırfır) Dağıtım Makinesi ve Bakımı

Santrifüj (Fırfır) Dağıtım Makinesi

Santrifüj (Fırfır) Dağıtım Makinesi ve Bakımı
Gübreler, bitkinin beslenmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak için toprağa ilave edilen doğal ve kimyasal olarak elde edilen malzemelerdir. Bitkinin beslenmesi öncelikle yapay (mineral yada ticari) gübre dediğimiz azot, fosfor ve potasyum tarafından sağlanır.

Granül gübrelerin tarlaya atılmasında, ülkemizde çoğu işletmenin vazgeçilmez makineleri arasında yer alan ve çiftçilerimizin fırfır olarak isimlendirdiği santrifüj gübre dağıtma makineleri kullanılmaktadır. 2008 tarım istatistiklerine göre ülkemiz tarımında 346.471 kimyevi gübre dağıtma makinesi bulunmaktadır.

Çift diskli modellerinin iş genişliği 36 m’ye kadar çıkabilir.
Depo kapasitelerine göre santrifüjlü dağıtıcılar; askılı, yarı askılı, çekilir ya da kendi yürür olabilirler.

Kendi yürür santrifüj dağıtıcılar; büyük iş genişliği, büyük depo (5?10 m3) ve toprağa daha az zarar vermesi amacıyla geniş tabanlı düşük basınçlı lastiklere sahiptirler.
Kimyasal ve fiziki yapısı nedeniyle, gübreler aşındırıcıdırlar.

Tamir – Bakım
? Tüm cıvata ve somunların sıkılık kontrolleri düzenli olarak ilk 3-4 depo dolumdan sonra yapılmalı ve gerekiyorsa sıkılmalıdır.
? Doğru ölçülerde yağ, gres ve filtre temin edilmelidir. Eğer makineyi yağlamak için muhafazayı çıkarmanız gerekirse, bunu asla makineyi çalışırken yapmayın.
? Yedek parçalar en azından makine imalatçı firmalarının tespit ettikleri teknik şartnamelere uygun olmalı veya orijinal yedek parça kullanılmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 53 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment