Tavuk gübresi ve faydaları

Tavuk gübresi ve faydaları

Tavuk gübresi ve faydaları
Tavuk gübresi ve tavuk gübresinin faydaları nelerdir? Detaylı bir şekilde incelemede fayda var. Öncelikle gübre nedir?

GÜBRE : Tarımda verimin arttırılması için belli zamanlarda tarım yapılan toprağa serpilen veya dökülen, çeşitli hayvan dışkısı ve kimyasal bileşiklere gübre denir.

Gübreleme işi tarım yapılan yerin toprak analizlerine göre gübre kullanılmalı. Onun içinde gübreleme işini yapmadan toprak analizlerinin yapılması gerekmektedir.

Organik tavuk gübresi tarım yapılan yerdeki bitkilerin besin ihtiyacı için diğer gübrelerle beraber kullanılmalıdır.

Sağlıklı bir bitki olması için toprakta organik maddelerin yoğun olması gereklidir. Bu bakımdan tavuk gübresi diğer gübrelere göre önemlidir. Organik tavuk gübresinin organik gübreler içerisinde ayrı bir yeri vardır. Besin değeri yüksektir. Tavuk gübresi bitkide tek besin maddesi olarak kullanılmaz. Diğer gübrelerle beraber kullanılması halinde bitkiler daha verimli besin maddesi alacağından, tavuk gübresinin faydaları olacaktır.

Organik tavuk gübresi elde edilmesi ile igili kısaca bilgilenmede fayda var. İki çeşit tavuk gübresi vardır. Bunlar,
1. Yumurta tavuğu gübresi
2. Broiler etlik piliç gübresi

Bunu da oku :  Güvercin Gübresi: Doğanın Eşsiz Hediyesi

Burada yumurta tavuğu gübresi önemlidir. Çünkü saftır herhangi bir karışım ihtiva etmez. Gübre değeri yüksektir.

Broiler gübresi yetiştirme sebebi ile altlığı ile beraber toplandığından çeltik veya talaş karışımlıdır.

Tavuk gübresinin özellikleri : Bir yumurta tavuğu kümeste kaldığı süre boyunca 50 – 55 kg yaş gübre üretir. Yumurta tavuğu tahmini 500 gün kümeste kalır. Yaşına göre artar veye azalmak şartı ile ortalama günlük 100 gr civarında dışkı yapar.

Tavuklar almış olduğu gıdaların tamamını sindirmeden ( % 35 – 40 nı sindirmeden ) dışarı atarlar. Onun için gübre olarak çıkan dışkı yüksek kalitede bitki besinleri içerir.

Diğer kimyasal gübrelere göre değişik hava şartlarında ( Yağış, soğuk, sıcak vs gibi ) özelliğini kaybetmez, toprakta uzun müddet kalır.

Tavuk gübresi diğer organik gübreler sığır gübresi, koyun gübresi gibi diğer çiftlik gübrelerinden farklıdır. Tavuk gübresindeki Azot ( N ) miktarı, Sığır gübresi, koyun gübresi ve diğer çiftlik gübrelerine göre çok fazladır. Bundan dolayı tavuk gübresi kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Tavuk gübresi fazla miktarda veya direk kullanıldığında bitkide yanma görülebilir.

Bunu da oku :  Koyun gübresi ve faydaları

Organik tavuk gübresi kullanılırken ya az miktarda toprağa karıştırılarak verilmeli yada saman, sap gibi nesnelerle karıştırılarak verilmelidir. Sulandırılarakta verilebilir, böylece tavuk gübresi seyrekleştirilmiş olur.

Organik tavuk piliç gübresi Azot ( N ), Fosfor ( P ), Potasyum ( K ), Kalsiyum ( Ca ), Mangenez ( Mg ), Bakır ( Cu ) ve Çinko ( Zn ) elementleri içerir.

Organik tavuk gübresinin faydaları : Tavuk gübresi toprağın tarıma elverişli olmasını ve su tutma kapasitesini yükseltir. Organik tavuk piliç gübresi uzun süre toprakta kalarak, bitki besin maddesi olarak etkisini gösterir. Bitkilerin yukarıda saymış olduğumuz element ihtiyaçlarını karşılar.Torağın besin kalitesini arttırır. Organik tavuk gübresi, tarımda ürün artışı sağlamasına yardımcı olur.

Organik tavuk gübresini organik tarım veya tarımla uğraşan çiftçiye iyi anlatılarak kullanılmasını sağlamamız gerekmektedir.

Aynı zamanda tavuk gübresinin bazı önemli özelliklerinden dolayı mera ıslahında kullanılması uygundur. Örn. Toprakta uzun süre özelliğini kaybetmeden kalması.

Ülkemizde yumurta yönlü tavukçuluk yapılan yörelerde tavuk gübresi işleme tesisleri kurulmuş, işlenmiş olan organik tavuk gübreleri torbalanarak satılmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4]
(Visited 147 times, 1 visits today)

Related posts

2 Thoughts to “Tavuk gübresi ve faydaları

  1. Şahin Köroğlu

    bu organik tavuk gübresi kullanan çiftçi arkadaşlarımız varsa burdan bana bilgi verebilermi nasıl faydasını gördülermi yoksa görmedilermi bu sene bende tarlamda kullanmak istiyorum bilgi veren olursa sevinirim

  2. Ali Işık

    güvercin,tavuk,yarasa pislikleri ayrı gübre olarak satılıyor oldukçada iyi fiyata. Organik gübrelerin yapımında kullanan varmı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla ayrı satarak daha iyi para kazanmak varken kimse organik gübrede kullanmaz.

Leave a Comment