Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Kaz Gübresi ve Faydaları
kaz gübresi, kaz boku, kaz gübresinin faydaları,

« Sahte Gübreye Dikkat ! Türkiye 1. Solucan Gübresi Üreticileri Zirvesi 2018 »


Kaz Gübresi Nedir? Kaz Dışkısı Gübre Olur mu? Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Olur? Kaz Nasıl bir Hayvandır? Kaz Gübresi Enerji İçin Kullanılır mı? 


Kaz

Kaz, iri ve beyaz veya boz tüylü, ayakları perdeli bir kanatlıdır.

Erkek ve dişisi aynı büyüklüktedir. Genellikle kuğulardan küçük, ördekten büyüktür. Beslenme şekli kuğu ve ördeklerden farklıdır. Genellikle doğu anadolu bölgesinde, Kars, Ağrı Erzurum yörelerinde ağırlıklı olarak bulunur.

Lezzeti ve onunla yapılan yemekler bölgede meşhurdur. Başlıca besinleri otlardır. Fakat böcek, yumuşakça ve küçük omurgalıları yiyen türleri de vardır. Hızlı bir yüzücü olmamasına rağmen suda rahatça yüzer, daldığında uzun zaman su altında kalabilir. Gagaları ile kanatlarını düşmanlarına karşı silah olarak kullanır. Kanatları uzun uçlara doğru sivrilen yumuşak sık tüylerle örtülüdür.

Erkek ve dişi birbirine benzese de erkekler genellikle dişilerden iridir. Boyun bölümleri bütün türlerde gövdeden kısadır. Başlıca besinleri olan otları koparmaya uyarlanmış gagaları başa bağlandığı yerde genişler ve bazen kambur oluşturur. Erkek ve dişi kazlar uçarken ya da tehlike karşısında, kornayı andırır bir sesle ötüşür, kızdıkları zaman boyun tüylerini kabartırlar. Kazlar yaşamları boyunca tek eşlidir.

Yuvalarını bataklığın sığ sularında veya bir tümseğin üzerinde yaparlar. Kuluçkaya yatan kazların yumurtalarından bir ay (30-34 gün) sonra sarı tüylü yavrular çıkar. Yavrular 3-4 ay içinde uçmaya başlarlar.

Kaz Yetiştiriciliği
Ülkemizde kaz yetiştiriciliği çok fazla bilinmese de kazların faydaları saymakla bitmiyor. Kaz eti yüksek besleyici değeri yanında düşük yağ ve kolesterol içeriği bakımından sağlıklı bir et türünü oluşturuyor. Ancak etinin yanında en kıymetli olan yerini ise ciğerleri oluşturuyor. Kazın ciğerleri, dünyada sevilerek tüketilirken lüks lokantaların kıymetli yemekleri arasında bulunuyor. Kaz ciğerinin en fazla tüketildiği ülke olan Fransa; Polonya, Macaristan, İsrail ve Rusya dan kaz ciğeri ithal ediyor. Ciğerinin yanında kazın tüyü de önemli bir ekonomik değer taşıyor. Eti ve ciğerinin yanında kazların belki de diğer hayvanlardan en ayırt edici ve ilgi çekici yanı ise bitki tarımında yabancı otla mücadelede kullanılabilmeleridir. Kazlar, genç yabani otları tanıyarak, esas bitkilere zarar vermeden yerler. Böylece kazlar tarımsal ilaç kullanmadan endüstriyel bitkilerin yabancı ot mücadelesinde tarlalarda kullanılabiliyorlar. Ayrıca birer gübre fabrikası olduklarını biliyor muydunuz?

Kaz Dışkısı Gübre Olur mu?
Kazlar 50 kiloluk bir mısır torbasını 60 kilo gübreye dönüştürebilme yetenekleri ile yem gübre verimi açısından muazzam bir performans gösterirler. Kaz gübresi yaklaşık % 77 su ve kurutulduğunda yaklaşık 2-4-2 gübreleme değerine sahiptir. Bu, bitki bazlı kompostta bulunması zor olan yüksek kaliteli fosfat anlamına gelir. Gübre besin bakımından zengindir. Tabii ki, Kaz Gübresini bitkilere doğrudan uygulamak sıkıntılı olacaktır. Ancak gübre fermente olmuş şekilde kompost ile yada şerbetlenerek toprağa verilebilir

Kompost haline getirilmediyse dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Yüksek bir azot içeriğine sahiptir ve bitkilerin köklerini yakacak veya çok az ürün verecektir. Fermente olmamış tavuk gübresi kullanırken aynı kural geçerlidir.

Kaz Gübresi Enerji İçin Kullanılır mı?
Kaz gübresi için başka bir kullanım da enerji üretimidir. Kaz gübresini yakmak için kullanılabilecek peletlere dönüştürülmeleri bir süreçle ortaya çıkmıştır.

Kaz Gübresi Verimli mi?
Aşağıda bahsi geçen deney ile Kaz Gübresinin bitki verimini daha iyi anlamak mümkündür.

Deneyin Amacı:
Kimyasal gübre yerine kullanılabilecek doğal gübrenin kullanımını artırmak ve böylece organik tarımı artırarak insan sağlığını olumsuz etkileyen kimyasal ilaç ve gübrelerin kullanımını azaltmak amacıyla kimyasal ve doğal gübrenin etkinliklerini karşılaştırdık.

Yöntem
- Proje de kullanılan gübreler; tavuk gübresi, büyükbaş hayvan gübresi,küçükbaş hayvan gübresi, güvercin gübresi, kaz gübresi ve kimyasal gübreler.
- Hızlı uzayacağı için bitki olarak buğday ekilmesine karar verilmiştir.
- Farklı gübrelerin bitki üzerindeki etkisini görmek için buğdayların her birini farklı bir saksıya dikildi.
- Saksı büyüklükleri, toprakları ve sulama miktarları aynıdır.
- Projenin son aşamasında bitkilerin boyu şu şekildedir:

»Kaz gübresiyle yetişen: 41cm
»Güvercin gübresiyle yetişen: 38cm
»Kimyasal gübresiyle yetişen: 36cm
»Küçükbaş gübresiyle yetişen: 36cm
»Büyükbaş gübresiyle yetişen:35cm
»Tavuk gübresiyle yetişen:30 cm

Sonuç ve Tartışma
Gözlemler sonucunda ilk çıkan kaz gübresi ekili saksı, bir gün sonra kuş gübresi ekili saksı ve en son ise tavuk gübre ekili olan saksı olmuştur. Daha sonra yapılan boy ölçümlerinde en fazla artış kaz gübresi katkılı saksıda gözlemlenmiştir. Hemen onun arkasından güvercin gübresi gelmiştir. Kaz gübresinin olduğu buğday diğerlerine göre hem uzun hem daha yetişkindir. En az yetişen buğday ise tavuk gübresi ekili olandır. Aynı şartlara tabi tutulmasına rağmen boyu ve yetişmesi diğerlerine göre büyük oranda geri kalmıştır. Buradan şu sonucu çıkarırız: Organik gübrede en verimlisi kaz gübresiyken en verimsizi tavuk gübresidir.

Kaynak: bilimgenc.tubitak.gov.tr


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl ayırt edilir
Solucan Gübresi Örnek Kullanım Tablosu
Güvercin gübresi ve faydaları
Toprak yorgunluğu
Solucan Gübresi ve Faydaları
Azotlu gübreler
Solucan Gübresi Üretim Tesisi Maliyetleri

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hayvan gübresi
Hayvan gübresi

Hayvan gübresi Hayvan gübresi, hayvanların sıvı ve katı dışkıları ile altlıkların muhtevasından oluşmaktadır. Hayvan gübresi sebze ve meyve yetiştiriciliğinde ...

Bitki beslemede gerekli besin elementleri
Bitki beslemede gerekli besin ...

Bitki Besleme Nedir? Tarımsal üretimin temeli topraktır. Yaşamları boyunca insanlar bitkilere, bitkilerin beslenmelerine ve bitkilerde cereyan eden metabolik olaylara ilg...

Seperatör Kaidesi
Seperatör Kaidesi

Seperatör Kaidesi Çiftliklerde gübre çukurundan pompa yardımı ile seperatöre aktarılan gübrenin katı gübre olarak seperatörden boşaltılması sırasında kolay yı...

Vermikültür Solucanekin B
Vermikültür Solucanekin B

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz