Türk Gübre Satış Reklam Platformu
 
Çöplerinizi Toprağa Dönüştürün
katı gübre römorku, dağıtım römorku, gübreleme, güvercin gübresi, organik gübre, doğal gübre, Çöplerinizi Toprağa Dönüştürün, Evde Kompost Yapımı, permakültür konsepti,

« Bahçe peyzajı önerileri Doğal Gübre -Kompost- Nasıl Yapılır »

Çöplerinizi Toprağa Dönüştürün
Evinizdeki biyolojik atıklardan kompost yaparak on sekiz gün gibi kısa bir zaman içinde kahverengi, bol humuslu, mis kokulu bir toprak elde edebilirsiniz.
Çöp olarak attığımız tüm biyolojik atıklar, gübre, gazete-kağıt atıkları doğanın bünyesindeki dönüştürücüler sayesinde tekrar hayata döner. Doğada hiçbir şey ziyan edilmiyor. Kompost doğadaki bütünselliği, tamamlayıcılığı ve düzeni gözler önüne seriyor.
Geoff Lawton, permakültür konseptinin yaratıcısı 82 yaşındaki Bill Mollison?ın öğrencilerinden ve halen dünyanın sayılı hocalarından biridir. Geoff, İstanbul?da ilk defa verdikleri Permakültür Tasarım Kursu?nda komposttan bahsederken ?If it has lived, it can live again? demişti. Yani, bir kez yaşamışsa yine yaşar. Bu cümle aslında kompost ile ilgili her şeyi anlatıyor. Kompost demek yeniden yaşam demek.
Kompost yaptıkça - yapmayı denedikçe- Geoff?in kompost ile ilgili tanımını daha iyi anladım. Nelerden kompost yapabilirsiniz? Bir zamanlar yaşamış her şeyden; evimizdeki tüm sebze ve meyve atıklarını kompostlayarak yeniden yaşama katabiliriz.

Kompost Nasıl Yapılır?
Kompost yapımının en önemli kısmı karbon ve azot oranlarını doğru ayarlamaktır. Doğru oranları tutturduğumuzda yaklaşık on sekiz günde kompostumuzu hazır hale getirebiliriz. Baklagiller, idrar, mutfak atıkları ve yeşil olan yaprak, ot gibi her şey azot bakımından zengindir. Kararmış, kurumuş ot ve yapraklar, kağıt, karton ve talaş, karbon bakımından zengindir. Aşağıdaki tabloda karbon ve azotça zengin bazı malzemelere örnekler verilmiştir.

Kahverengiler = Yüksek karbon içerenler
Odun/Kül
Meyve atıkları
Yapraklar
Kağıt
Talaş

Yeşiller = Yüksek azot içerenler
Çim
Mutfak atıkları
Gübre
Yosun

Kompost için üçte bir oranında azotça zengin malzemeye, üçte iki oranında karbonca zengin malzemeye, kompostlaşma reaksiyonunu hızlandırmak için yeşil ota (taze kesilmiş) ve suya ihtiyacımız var.
Bizim yaptığımız uygulamada evimizin bahçesinde bulunan kuru yaprakları karbon kaynağı olarak kullandık. Mutfak atıklarını ve topladığımız yeşil otları azot kaynağı olarak kullandık. Oranları göz kararıyla ayarladık.

Kompostun yeterince ısınması için toplam hacminin en az bir metreküp olması gerekmektedir. O yüzden başlarken taban alanı hazırlığında tabanı geniş tutmakta fayda var (en az bir metrekare). Eğer taban yeterince geniş tutulmazsa üst katlar eklendikçe sivriliyor ve devriliyor. Tabanı hazırlarken alttan kompostun iç kısımlarına hava akımını sağlamak için direkt toprağın üzerine kompostu karıştırmak yerine kuru yaprak, saman ya da küçük ince çalılarla taban hazırlanmalıdır. Biz tabanımız için bol miktarda kurumuş yaprak kullandık.

Üzerine mutfak atıklarımızı ve yeşil ot ekledik. Suladık. Karışımdan bir parça alıp ellerimizin arasında sıkıştırdığımızda bir damla suyun damladı-damlayacak şekilde toplanması gerekiyor.
Kompost az sulanırsa yeterince ısınmıyor. Fazla sulandığında ise üzerinde beyazımsı bir tabaka birikiyor. Böyle durumlarda kompost açılıp havalandırılmalıdır. Böylece fazla su sistemden buharlaşarak uzaklaşır. Kompostlaşmanın başlamasını hızlandırmak için azotça zengin bir malzeme ilave edilebilir.
Kompostu yağmur gibi dış etkilerden korumak için üstünü bir branda yardımıyla kapatabilirsiniz. Branda ile kompostun arasına yine kompostun içine hava akımını kolaylaştırmak için ince çalı ve dallar yerleştirebiliriz.

Kompostumuzun içerisine elimizi soktuğumuzda elimizi yakacak kadar ısınması gerekiyor. Eğer ısınmazsa ya suyunu fazla kaçırmışızdır ya da karbon-azot oranını doğru tutturamamışızdır. Çözüm için suyunu kontrol ettikten sonra azotça zengin malzeme ilavesiyle kompostu karıştırmak yeterlidir. Eğer çok ısınıyorsa azotça zengin malzeme fazladır. Kompostu açarak havalandırabiliriz ve karbonca zengin kuru yaprak ya da ot ilavesiyle kapatıp tekrar kontrol edebiliriz.
Dört gün bekledikten sonra kompost dıştan içe karıştırılır. Bu karıştırma işlemi 6., 8., 10., 12., 14., 16. ve 18. günlerde tekrarlanır.
Sonuçta ortaya kahverengi, bol humuslu, mis kokulu bir toprak çıkar.
Kompost yapmanın bir sürü yolu var. Benim burada size anlattığım metot, Berkley Metodu. Bu metot sayesinde on sekiz gün gibi kısa bir sürede organik atıklarımız toprağa dönüşüyor. Evlerimizin, apartmanlarımızın önündeki minicik boşluklarda bile organik atıklarımızı komposta dönüştürebiliriz.

Hem mineral hem vitamin olarak zengin bu hayat dolu toprağı saksılarınıza ekleyip çiçeklerinize yeniden hayat verebilirsiniz. Ya da bizim yaptığımız gibi balkonda marul, maydonoz, tere ve roka gibi kış mevsiminin vazgeçilmez yeşilliklerini yetiştirebilirsiniz.
Referanslar:
1) Bill Mollison & Geoff Lawton, İstanbul Permakültür Tasarım Kursu Notları.
2) Penny Livingston Stark, Permakültür Çalıştayı Notları.
3) Permakültür Platormu?
4) kuraldisi.com


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Klasik Gübreler
Sığır gübresi ve faydaları
Bitki beslemede gerekli besin elementleri
Solucan Unu
Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır
Potasyumlu gübreler
Kompoze gübreler

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sert Çekirdekli Meyvelerde Dengeli Gübreleme
Sert Çekirdekli Meyvelerde De...

Sert Çekirdekli Meyvelerde Dengeli Gübreleme Farklı iklim ve toprak şartlarına sahip ülkemizin çeşitli bölgelerinde meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu yazıda...

Vermikültür Solucanekin F
Vermikültür Solucanekin F

Solucan gübresi üretimi veya vermikültür, organik atıkları besince zengin humusa dönüştürmek için solucanlar ve mikro-organizmalardan faydalanır. Bu süreç, düşen ...

Katı Gübre Dağıtıma Römorku
Katı Gübre Dağıtıma Römo...

Katı Gübre Dağıtıma Römorku Çiftlik gübresinin; toprağa iyi bir fiziksel özellik kazandırarak suyun sızma oranını ve toprağın su tutma kapasitesini arttırma ö...

Biofer
Biofer

Kimyasal gübre ilaç kullanımının denetim altına alınması planlanırken gıdalarda oluşan ilaç kalıntısının önlenmesi planlanıyor. Konuyla ilgili konuştuğumuz Z...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz