▼ Sponsor reklam alanı ▼ Reklamlar

Güvercin gübresi ve faydaları

Güvercinler toplu olarak yaşayan bir kuş türüdür. Bundan dolayı gübrenin bir arada toplanması ve kullanılması sağlanır. Güvercinler almış oldukları yemlerin bir kısmını sindirmeden veya tam sindiremeden dışkı olarak dışarı atarlar. Ayrıca güvercinlerin kanatlılar içerisinde, gübresindeki ürik asit düzeyi yüksektir.

Güvercin gübresi, yaklaşık % 25 organik madde, % 2 azot, % 1-1,5 fosforik asit içermektedir. Organik tarım için bu veriler çok iyidir.


Eski yıllarda kısıtlı tarım arazisi bulunan yerlerde sebze ve meyve verimini arttırmak için güvercin gübresinden yararlanılmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir çok yöremizde, güvercin gübreleri tarlalarda-bahçelerde değerlendirilmektedir. Diyarbakır karpuzu, mercimek, kavun, fasulye, pamuk, antep fıstığı gibi pek çok üründe güvercin gübrelerinden yararlanılmaktadır.

Güvercin gübresinin faydalarından dolayı, Anadolu'nun birçok yerleşim yerlerinin yakınlarında ve su kaynakları etrafında güvercin evleri inşa edilmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde halen güvercin evlerine rastlamak mümkündür. Ayrıca insanların güvercinlere duyduğu sevgi ile beraber yıllarda beri güvercin yetiştiriciliği süregelmiş, son yıllarda güvercin sevdalıları artış göstermiştir. Güvercin sayısının artmasıyla, üretilen gübre miktarı da artış göstermiştir. Güvercin gübresi ayrıca süs bitkileri üretiminde de kullanılmaktadır.

Güvercin gübresiyle muamele edilmiş topraklarda yetişen bitkilerin vejetatif gelişimi hızlı olmakta, bitkilerin olumsuz şartlara dayanımı artmakta ve ürün kalitesi iyileşmektedir. Yalnız güvercin gübresi verilirken aşırıya kaçılmamalı ve toprağın su isteği karşılanmalıdır.

Yorumlar (1) 29.10.2012. 15:12


gübre sitesi reklam ver
tennar ziraat facebook tennar ziraat twitter
yarasa gübre sitesi reklam ver hayvan gübre Sohbet alanı
tennar gübre reklam
RSS gübre ilan Son ilan ve yorumlar emailine gelsin
RSS gübre makale Son makale ve yazılar emailine gelsin